Almanya Konsolosluğu

Almanya’ya gitmek için bir takım vize işleri mevcut bulunmaktadır. Bu işlemlerin gerçekleşmesi için yurt dışına çıkma süreci açısından oldukça önemli bir durum niteliğindedir. Almanya vizesi almak için 90 günü aşmayan vize başvuru işlemleri Almanya Konsolosluğu ile direk gerçekleşmemektedir. Bu işlemlerin gerçekleşmesi için Almanya Konsolosluğunun anlaşma sağladığı aracı firma olan iDATA tarafından işlemlerin büyük bir kısmı randevu ile başvuru yolu ile gerçekleşmektedir. Burada işlemlerin gerçekleşmesi için Almanya vizesi için gerekli evrakların 1 ay öncesinden hazırlanarak eksiksiz bir şekilde iDATA’ya teslim edilmesi gerekmektedir. İşlemlerin hızlanması ve eksik evrak bulunmaması adına bu işlemler için vize danışmanlığı yapan firmalar tarafınca evrak işlemleri hızlandırılıp düzeltilerek vize başvuru işlemi için iDATA’ya evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilme süresi hızlandırılabilmektedir.
 
Firmamızın Konsolosluklar ile bir bağlantısı yoktur. Firmamız vize işlemlerinizde size gerekli prosedür, randevu alımı, gerekli evrak bilgisi, online veya temaslı evrak kontrolu, gerektiğinde yetkisi olan çözüm ortakları aracılığı ile seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonu ve vize sürecinin takibi noktasında ücretli olarak hizmet vermektir.
 
Almanya vizesi işlemleri için iDATA’dan alınan randevu sırasında 25 Eylül 2014 tarihinde zorunlu hale gelen ve işlem sürecinde önemli bir pay sahibi olan bir uygulama olan parmak izi uygulaması iDATA’ya verilmektedir. Verilen parmak izi sayesinde 5 yıl süre boyunca gidilmesi istenilen Schengen ülkeleri için tekrar parmak izi verilmesine gerek kalmamaktadır ve bu durum tekrar bir ülke ziyaretinde bulunanlar için işlem sürecinin hızlanması anlamına gelmektedir.
 
Almanya Konsolosluğunun vize işlemlerindeki önemi yurt dışına çıkış sırasında gerekli olan hazır belgeleri alarak işlemesidir. Bu işlemler için hazırlanan belge, pasaport ve benzeri kağıt işlerinin iDATA’da hazır hale gelmesi işlemlerinde Konsolosluğa teslim edilmesinin ardından kalan işlemler iDATA ve Konsolosluk arasında geçmektedir ve gidecek olan kişinin işlemleri yaklaşık olarak 2-15 iş günü sürmektedir.
 
Almanya vizesi için getirilen gerekli evraklar içerisinde başvuru formunun doğru bir şekilde doldurulması, pasaport üzerinde herhangi bir lekelenme, deformasyon, yırtılma ve benzeri bir sorunla karşılaşılması durumunda randevu iptali ile karşılaşılabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşılmaması adına büyük bir titizlikle dikkat edilmeli ve pasaportun geçerlilik süresini koruduğundan emin olunması gerekmektedir. Yurt dışına çıkış işlemlerinde böyle bir durum sorun olacağından dikkat edilmesi gerekmektedir. Böyle bir deformasyon ile karşılaşıldığı durumda Almanya ülke sınırından geri dönülme sorunu ile karşılaşılabilinmektedir.
 
İşlemlerin aksaması ve benzeri durumlar ile karşılaşılması durumu ek belge talebi istenmesi veya Almanya ve Türkiye’nin resmi tatil veya özel günlerine denk gelmesi durumunda işlem süresinde sarkmalar görülmektedir. Bu durumun önüne geçmek için Konsoloslukların çalışma gün ve saatlerinde işlem alımının kesinti olmayan tarihler arasında yapılması gerekmektedir. Almanya Konsolosluğu yurt dışı vize işlemleri 90 günden fazla ise direk Konsolosluğa başvurarak gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler için gerekli gidiş sebebi daha öncesinden belirtilerek vize başvurusunda bulunulması işlemler açısından büyük kolaylık sağlamaktadır.
 
Ankara Büyükelçiliği Yetki Alanı
Adana Adıyaman Ağrı Aksaray Amasya Ankara Ardahan
Artvin Bartın Batman Bayburt Bingöl Bitlis Çankırı
Çorum Diyarbakır Elazığ Erzincan Erzurum Gaziantep Giresun
Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Kahramanmaraş Karabük Karaman
Kars Kastamonu Kayseri Kilis Kırıkkale Kırşehir Konya
Malatya Mardin Mersin(İçel) Muş Nevşehir Niğde Ordu
Osmaniye Rize Samsun Şanlıurfa Siirt Sinop Şırnak
Sivas Tokat Trabzon Tunceli Van Yozgat Zonguldak
             
İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı
Balıkesir Bilecik Bolu Bursa Çanakkale Düzce Edirne
Eskişehir İstanbul Kırklareli Kocaeli Tekirdağ Sakarya Yalova
             
İzmir Başkonsolosluğu Yetki Alanı
Afyonkarahisar Antalya Aydın Burdur Denizli Isparta İzmir
Kütahya Manisa Muğla Uşak Antalya Burdur Isparta

 

Sayfamızı Paylaşın