Hollanda Eğitim Vizesi

Hollanda eğitim vizesi, Hollanda’da kısa veya uzun süreli eğitim almak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurması gereken bir vize türüdür. Doksan günün üzerindeki başvurular uzun süreli (D tipi) vize kategorisinde değerlendirilmektedir. Hollanda eğitim vizesi başvuru süreci, orta öğretim, yüksek öğretim ve dil kursları bağlamında değişmektedir.
 
Orta öğretim kapsamındaki vize başvurularında ilgili evraklar önce Hollanda’nın resmi göç ofisi olan END’ye gönderilir, okul ücreti yatırılıp kabul alınsa dahi bu durum değişmez. END kurumu başvuruyu değerlendirdikten sonra bir dosya numarası açarak Türkiye’den başvuru yapılmasını talep etmektedir. Orta öğretim kapsamında ailelerin eğitim alacak çocuğa eşlik etmesine izin verilir, eğitim süresi boyunca aileye oturma izni çıkarılır. Ancak bu süreçlerin düzgün işlemesi için evraklar eğitimin başlamasından en az 3-4 ay kadar önce END’ye gönderilmelidir.
 
Üniversite-dil kursu eğitimlerinde ise kabul-kayıt belgesiyle birlikte Türkiye’den başvuru yapılmaktadır. Tüm başvurular Konsolosluk tarafından END’ye gönderilir, END kabul ederse vize verilir. Yetkili onay makamı END’dir. Bu eğitimlerde kurs veya okul ücretinin en az yarısının yatırılmış olması beklenmektedir. Bloke hesap açmak zorunlu olmasa da maddi yeterlilik belgelenmelidir, örn. taahhütname bu konuda yeterli olmaktadır.
 
Hollanda eğitim vizesi başvuruların en önemli noktalardan biri motivasyon konusudur. Örneğin, Hollanda’da neden dil eğitimi almak istendiği sorusuna makul bir yanıt verilmelidir. Doğru motivasyon mektubunu yazma konusunda tecrübeli danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.
 
Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı, Hollanda eğitim vizesi uzun, ayrıntılı ve muhakkak doğru yürütülmesi gereken bir süreçtir. Bu nedenle profesyonel destek almanız en başta sizin yararınıza olacaktır. Bu tip başvurularda profesyonel destek alınması konsolosluklar tarafından da tavsiye edilmektedir
Sayfamızı Paylaşın