Belçika Aile Birleşimi Vizesi

Genel Bilgiler
 
Aile birleşimi, halk arasında “evlilik vizesi” olarak da bilinen uzun süreli vize alım sürecinin adıdır. Genel olarak yabancı bir ülkenin vatandaşıyla Türkiye dışında evlilik yapan Türk vatandaşları tarafından başvurulan özel bir vize türüdür. Bu özelliği nedeniyle hem talep edilen evraklar hem de yapılan incelemeler açısından diğer vize türlerine nazaran çok daha ayrıntılı ve uzun bir sürece tabi olmaktadır.
 
Kimler Başvurabilir?
 
Belçika’da bir Belçika vatandaşıyla veya Belçika’da oturma-çalışma iznine sahip bir kişiyle evlilik yapan Türk vatandaşları bu vize için başvuru yapabilir.
 
Süreç Nasıl İşliyor?
 
Belçika’ya yapılan tüm aile birleşimi müracaatları Türkiye üzerinden yapılmaktadır. İlgili randevu alındıktan sonra evraklar hazırlanarak konsolosluk yetkililerine teslim edilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu, “rödevans” denen ücrettir. Rödevans ücreti yatırılmadan başvurunuz kabul edilmeyecektir. Eğer Belçika’da yaşayan eşiniz Türk vatandaşıysa konsolosluk sizden bir sağlık raporu talep edecek, eşinizin Belçika vatandaşı olması halinde istenmeyecektir. Belçika aile birleşimi sürecinde mülakat önemli bir yer tutmaktadır. Evraklar teslim edildiği anda konsolosluk tarafından bir mülakat tarihi verilir. Yaklaşık 30-45 dk. süren bu mülakata katılım zorunludur. Söz konusu mülakat, evliliğinizin gerçek olup olmadığını, eşlerin birbirini gerçekten tanıyıp tanımadığını tespit etmek için gerçekleştirilen bir “evlilik tanımlama” mülakatıdır. Bu işlemlerin ardından vize sonucunuz 3-8 ay içinde belli olacaktır.
 
Neden Polat Danışmanlığı?
 
Yukarıda kısaca açıkladığımız noktalardan dolayı, aile birleşimi başvurusunda profesyonel yardım almak en başta sizin yararınıza olacaktır. Hatta devletlerin bu konuda uyguladıkları katı kuralları uygulamakla mükellef olan konsolosluklar dahi çoğu başvuruda profesyonel danışmanlık hizmeti almayı önermektedir. Bu açıdan, aile birleşimi konusunda tecrübeli ve uzman ekibimiz, evrak toplama aşamasından mülakat aşamasına kadar sürecin her aşamasında size destek olacak, aldığınız mutlu evlilik kararından sonra aşılması gereken önemli bir engel olan bu süreci başarıyla tamamlamanız için ihtiyaç duyacağınız her türlü profesyonel yardımı memnuniyetle sunacaktır.
 
Bağlantı Bu profesyonel yardımın neden önemli olduğunu daha iyi görebilmeniz için birkaç örnek vermek isteriz. Birincisi, aile birleşimi mülakatında takınacağınız tavır hayati önem taşımaktadır. Hangi sorulara nasıl yanıt vereceğiniz, hazırlıklı olmanız gereken sorular, hitabet şeklinize kadar her ayrıntının bilincinde olan uzman ekibimiz mülakata hazır olmanızı sağlayacaktır. İkincisi, hukuki danışmanlık konusudur. Başvuru yapılan ülkelerin göç mevzuatı küresel gelişmelerden ciddi şekilde etkilenmekte, ülkeler bu gelişmelere uygun olarak mevzuatlarını düzenli olarak güncellemektedir. Bu değişikliler eşinizin oturduğu evin metrekaresinden dil yeterlilik sınavlarına ve daha geniş kapsamlı sosyal-hukuki standartlara kadar çok geniş bir yelpazede gerçekleşebilir ve başvurunuz basit görünen ayrıntılar nedeniyle dahi tehlikeye girebilir. Üstelik böyle bir durumda ödediğiniz başvuru ücretlerini geri alamayabilirsiniz. Başvuru yapanların söz konusu mevzuat değişikliklerini ve ayrıntılı yönetmelikleri düzenli olarak takip etmeleri takdir edeceğiniz gibi çok zordur. Biz Polat ekibi olarak, başvuru ve mülakat sürecinize odaklanırken tüm bu mevzuat değişikliklerinden sizi önceden haberdar edecek, son dakika sürprizlerinden etkilenmemenizi sağlayacağız. Polat ailesi, aile birliğinizin en kısa sürede kurulabilmesi için her zaman yanınızda olacaktır. Başvuru sürecinizi geciktirmeden başlatmak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.
Sayfamızı Paylaşın